Zimą zaoszczędzisz na serwisie

serwis maszyn przed sezonem
  • Porady

Przerwa zimowa w pracach polowych to bardzo dobry czas na przeglądy i większe remonty maszyn. Wykonując je na spokojnie, zaoszczędzimy sobie nerwów i zminimalizujemy ryzyko awarii sprzętu podczas sezonu. Serwis maszyn przed sezonem będzie także korzystny dla portfela.

Tekst i zdjęcia: Karol Hołownia, farmer.pl

Jak pokazuje praktyka, zazwyczaj z obsługą serwisową maszyn czekamy do ostatniej chwili.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest odwlekanie momentu, gdy trzeba ponieść niemały wydatek na zakup części zamiennych czy zapłatę dla serwisu za wykonanie określonych czynności. Druga sprawa to brak czasu, bo w gospodarstwie zawsze jest coś do roboty. Niestety, co się odwlecze, to nie uciecze. Faktem jest, że jeśli przeprowadzimy czynności serwisowe czy naprawcze zawczasu, uda się je wykonać staranniej i taniej.

Tańsze usługi mechanika

W rolnictwie zima to martwy okres w pracach polowych. Mniejszy natłok pracy jest również we wszelkiego rodzaju warsztatach i autoryzowanych serwisach dilerskich. Dilerzy maszyn i serwisanci podkreślają, że niemal regułą jest odkładanie niezbędnych czynności serwisowych czy napraw na później. A później trzeba już ruszać w pole. To błąd. Wolne moce przerobowe w serwisach sprawiają, że firmy starają się zachęcić różnego rodzaju promocjami i rabatami właśnie w tym okresie.

Podstawą serwisu nowoczesnych maszyn jest diagnostyka komputerowa. W tym przypadku bez specjalistycznego oprogramowania jakie posiada autoryzowany serwis, nic nie zdziałamy

Podstawą serwisu nowoczesnych maszyn jest diagnostyka komputerowa. W tym przypadku bez specjalistycznego oprogramowania jakie posiada autoryzowany serwis, nic nie zdziałamy

Zniżki na usługi zależą od akcji wdrażanych odgórnie przez producenta maszyn lub generalnego importera lub też są ustalane indywidualnie przez dilerów. Bywają też promocje łączone. Na robociźnie można zaoszczędzić 10-30 proc., zależnie od firmy, rodzaju wykonanej pracy i tego, czy serwis przyjedzie na miejsce, czy rolnik sam dostarczy maszynę do danego serwisu. Zdarzają się promocje, że na przykład za oględziny maszyny, diagnostykę i wydanie protokołu przez autoryzowany serwis, który przyjedzie do gospodarstwa, zapłacimy 99 zł. Jeśli okaże się, że coś jest do naprawy, serwis robi wycenę, a przy wczesnym zamówieniu części właściciel maszyny może kupić je z rabatem. Rabat może sięgać nawet 20 proc.

Korzystnym i dość często stosowanym przez dilerów rozwiązaniem jest wykonanie przeglądu serwisowego za darmo. Zapłacić trzeba tylko za części. Jest to dość transparentne rozwiązanie, bo każdy ma świadomość lub może sprawdzić, ile kosztują części zamienne do danej maszyny, i wie, że nie poniesie już dodatkowych kosztów, jakie normalnie serwis naliczyłby za przepracowane roboczogodziny.

Samodzielna naprawa

Nie wszystkie naprawy trzeba wykonywać korzystając z usług serwisów. Proste wymiany zużytych elementów, płynów roboczych czy odnowienie maszyny to nic trudnego. Wielu rolników posiada ogromne doświadczenie w naprawie maszyn rolniczych oraz wiedzę z ich budowy i działania. Jednak nie zawsze łatwo jest dobrać odpowiednią cześć do posiadanej maszyny.

Dane techniczne – zapamiętaj

Duża liczba modeli, serii dla tego samego modelu czy części różnych producentów pasujących do tej samej maszyny mogą nastręczać trudności w zakupie tej właściwej. W takim przypadku warto udać się do sklepu, którego sprzedawcy biorą udział w cyklicznych szkoleniach oraz posiadają odpowiednie wsparcie specjalistów, dysponujących dostępem do baz danych producentów maszyn oraz producentów części zamiennych. Warto, udając się do takiego sklepu mieć zrobione zdjęcie tabliczki znamionowej lub spisane z niej dane. Jeśli to możliwe polecamy zabrać ze sobą uszkodzoną część lub zrobić jej zdjęcie. Podając dane z tabliczki sprzedawca bez problemu ustali jakiej dokładnie części potrzebujemy, czy występuje dla niej zamiennik oraz poda cenę i czas realizacji zamówienia.

Postaw na profesjonalizm

Podobne dane dobrze jest mieć dokonując zakupu w sklepie internetowym. Jeśli występuje wątpliwość związana z odpowiednim doborem części warto zapytać o to wysyłając mail, na który odpowiedzą fachowcy. Bywa jednak tak, że popełnimy błąd w zamówieniu. Wówczas tylko sprawdzony dostawca zagwarantuje bezproblemowe przyjęcie zwrotu, szybko dokona przelewu środków oraz zaproponuje właściwą część. Dlatego nie warto korzystać ze sklepów nie posiadających dobrego wsparcia technicznego. Koszt ponownej naprawy maszyny, stracony czas plus nerwy związane spieraniem się ze sprzedawcą o niewłaściwie dobraną część są mniej warte niż wyższa cena w profesjonalnym sklepie.

Promocje na części zamienne

Zapas czasu będzie także dużym atutem przy zakupie oryginalnych części zamiennych, zwłaszcza w przypadku maszyn zagranicznych producentów, do których części są przywożone do dilerów prosto z fabryk lub magazynów centralnych. Warto wiedzieć, że w większości przypadków diler, zamawiając specyficzne lub drogie części zamienne, ma kilka opcji dotyczących terminów dostawy. Dłuższe terminy dostaw, w przypadku niektórych części zamiennych sięgające nawet kilku tygodni, wiążą się z najniższą ceną zakupu. Wynika to m.in. z bezproblemowego dostosowania procesu produkcyjnego, braku konieczności pracy w drogich nadgodzinach, a także dłuższej, ale bardziej ekonomicznej opcji wysyłki. W przypadku zakupu części w sezonie, kiedy wszystko potrzebne jest na wczoraj ceny potrafią być wyższe od obowiązujących w zimie średnio o 20 proc. Przy niestandardowych zamówieniach ekspresowych – mogą wzrosnąć nawet o 50-70 proc. Dlatego warto współpracować z dużymi dostawcami części zamiennych dysponujących własnym zapleczem magazynowym oraz sprawdzonymi rozwiązaniami logistycznymi.

Na promocje można liczyć też kupując części zamienne i akcesoria w sklepach stacjonarnych i internetowych z zaopatrzeniem rolniczym

Na promocje można liczyć też kupując części zamienne i akcesoria w sklepach stacjonarnych i internetowych z zaopatrzeniem rolniczym

Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i wiele usterek powstaje w trakcie użytkowania sprzętu, ale spokojny, fachowy przegląd zawczasu i wymiana zużytych czy uszkodzonych elementów w dużym stopniu zapobiegną ryzyku powstania usterki w sezonie. Zimowe promocje na części zamienne to nie tylko domena autoryzowanych serwisów. Duże upusty oferowane są przez niezależne sklepy zaopatrzenia rolniczego: tradycyjne i internetowe. Zyskać można, kupując teraz także środki smarne czy korzystając z usług dotyczących np. zakuwania węży hydraulicznych, konfiguracji i zakupu nietypowych siłowników czy przewodów hydraulicznych.

Po sezonie powinno się zadbać o wymianę olejów i dokładne przesmarowanie maszyn

Po sezonie powinno się zadbać o wymianę olejów i dokładne przesmarowanie maszyn

Zima to okres, kiedy naprawdę warto zainteresować się niepracującym w tym czasie sprzętem, bo można dużo zyskać. W przeglądach maszyn nie ograniczajmy się wyłącznie do kombajnów, ciągników czy pras. Przyjrzyjmy się bacznie też maszynom, które na wiosnę jako pierwsze wyruszają w pole: rozsiewaczom do nawozów, opryskiwaczom i siewnikom. Tutaj z reguły też jest sporo do zrobienia, a warto się tym zająć właśnie teraz.

Zobacz ofertę największego w Polsce dostawcy części zamiennych do maszyn rolniczych ciągników

Komentarze