Siatka do bel – wybór coraz większy

  • Recenzje

W nowych prasach belujących standardem jest zastosowanie systemu wiązania siatką, na co również decydują się właściciele starszych maszyn poprzez instalację adaptera do podawania siatki.

Tekst i zdjęcie: Łukasz Chmielewski, farmer.pl

Stosowanie siatki jest korzystne z wielu powodów, przede wszystkim ekonomicznych. Większa wydajność rolki, mniej przestojów i mniej zużytego paliwa decydują o tym, że rolnicy chętniej wybierają siatkę niż sznurek. Pytanie, na jaki model się zdecydować?

Wybór coraz większy

Ten sektor rynku w ostatnich latach mocno się rozwinął, oferując rolnikom szeroką paletę produktów. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dotyczą m.in. długości rolki, szerokości, jej wytrzymałości, a także koloru, co wpływa jedynie na walory estetyczne. Przydatnym rozwiązaniem jest zastosowanie w większości produktów ostrzegawczego czerwonego pasa na ostatnich kilkudziesięciu metrach siatki, informującego o kończącej się rolce.

W większości producenci siatek deklarują jej wytrzymałość na min. 250 kg, co przy standardowych belach 120×120 powinno w zupełności wystarczać. Jeśli jednak baloty będą większe i o dużym stopniu zagęszczenia, jak w przypadku pras pasowych, warto poszukać siatki o wyższych parametrach wytrzymałości.

W przypadku szerokości siatki standardem jest 123 cm, co wystarcza na dokładne pokrycie całej beli. Dostępne są również siatki o szerokości 130 cm z tzw. ściągaczem, pozwalające na założenia siatki aż na boki beli (system CoverEdge firmy John Deere). Jest to zaleta szczególnie przy słomie – ogranicza rozsypywanie się materiału. Jednak w przypadku sianokiszonki może przysparzać problemu z wyrwaniem jej spod ciężkiego balota.

Większe rozbieżności występują w przypadku długości siatki. Najczęściej wybierane są rolki o długości 2000 m, o czym decyduje m.in. najniższa cena. Natomiast najdłuższa dostępna rolka siatki ma długość 4500 m, co według producenta umożliwia wykonanie ponad 500 bel (bel o średnicy 1,2 m i przy liczbie owinięć 2, 25).

Jeśli chodzi o ceny, również występuje duża rozpiętość – od ok. 350 zł za rolkę 2000 m do ok. 990 zł za siatkę 4500 m.

Dobrej jakości siatki do owijarek w szerokim wachlarzu długości i szerokości oferuje sklep Grene.pl

Komentarze