Opryski drzew owocowych

Opryski drzew owocowych
  • Instrukcje

Opryski drzew owocowych należy dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych. Głównym zaleceniem jest oprysk jeszcze przed pojawieniem się liści, by materiał dobrze pokrył całą powierzchnię drzew i krzewów. O czym pamiętać i jak najlepiej przeprowadzić takie opryski?

Oprysk powinien być dostosowany również do fazy rozwoju rośliny. Przeprowadzony zbyt wcześnie, jak i zbyt późno może okazać się nieskuteczny. Pamiętaj by drzewa i krzewy spryskać przed otwarciem się pąków kwiatowych, następnie przed fazą rozwoju liści oraz w fazie kwitnienia.

Kiedy pryskać?

Pierwszy problem z opryskami jest taki, że często się o nich zapomina. Głównie z tego powodu, że do ogródka wychodzimy wtedy, gdy robi się cieplej, a rośliny zaczynają już rozkwitać. Jest to błąd. Pierwszy oprysk powinieneś przeprowadzić jeszcze przed pojawieniem się liści, a same drzewa i krzewy skropić obficie preparatem owadobójczym. Dopilnuj, by temperatura na zewnątrz przekraczała 6 stopni Celsjusza. Czasami, gdy zaobserwujesz ogniska choroby, to znak, że może być już za późno na efektywne wykorzystanie preparatów, a czas na opryski – minął.

Dobra rada:

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przygotowała na swojej stronie codziennie aktualizowany internetowy system sygnalizacji agrofagów. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, kiedy powinieneś przeprowadzić opryski.

Jakich preparatów użyć?

Wszystko zależy od tego przed jakimi chorobami chcesz uchronić swoje drzewa i krzewy. Z pewnością należy użyć preparatu grzybobójczego – do wszystkich roślin w ogrodzie. Również powinieneś postarać się o to, by pozbyć się szkodników. W takim przypadku spryskaj drzewa i krzewy preparatami zawierającymi olej parafinowy. Kolejne opryski powinieneś przeprowadzić odpowiednio do posiadanych roślin. Jabłoń jest podatna na parch, natomiast brzoskwinia na kędzierzawość liści. Jak łatwo możesz to sobie wyobrazić, to każda z tych roślin wymaga przeprowadzenia oprysków innymi preparatami. Przed przystąpieniem do oprysków dokładnie dowiedz się, jakich oprysków potrzebuje dane drzewo.

Dobra rada:

W czasie przeprowadzania oprysków nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie! Sklep GRENE zapewnia wiele przydatnych akcesoriów, które uchronią Cię przed chemikaliami. Maski ochronne, rękawice oraz gogle są podstawową ochroną, którą musisz posiadać.

Czym pryskać?

Do przeprowadzenia wiosennych oprysków, jak i późniejszych, najłatwiej będzie użyć opryskiwaczy.  Oczywiście to tylko wtedy, gdy posiadasz niewielki areał. W przypadku profesjonalnej uprawy będziesz potrzebować opryskiwacza sadowniczego. Pomocne podczas oprysków drzew i krzewów w Twoim sadzie, mogą być dodatkowe elementy opryskiwaczy ręcznych. Dłuższe lance, filtry, zapasowe dysze oraz pompy to tylko niektóre z dostępnych akcesoriów. Dlatego upewnij się, że jesteś w zupełności przygotowany do przeprowadzenia wiosennych oprysków i nie zapomnij o kolejnych opryskach.

 

Komentarze