Ogrodzenia elektryczne, czyli po prostu pastuch

Ogrodzenia elektryczne - GRENE
  • Recenzje

Ogrodzenia elektryczne, potocznie zwane pastuchami, większość ludzi uważa za potrzebne tylko po to, by mogły one zapobiec rozbiegnięciu się zwierząt po pastwisku. Jeśli Twoje zwierzęta są spokojne i nie masz z nimi takiego problemu, to po co inwestować w dodatkowe zabezpieczenia? Jest to tok rozumowania jak najbardziej logiczny, jednak nie przewiduje najważniejszego zastosowania ogrodzeń elektrycznych. Mianowicie, nie mają one na celu powstrzymanie Twoich zwierząt od wyjścia na zewnątrz, lecz powstrzymanie zwierząt dzikich od przyniesienia strat Twoim plonom oraz stadu.

Ogrodzenia elektryczne – budowa

W jednym z naszych tematów Elektryczne ogrodzenie pastwiska – jak to zrobić? poruszaliśmy już tematykę budowy i podstawowych elementów niezbędnych do postawienia w pełni funkcjonalnego ogrodzenia. Od źródeł zasilania, ich mocy, akumulatorów, palów, palików, przewodów, taśm, plecionek przez elementy do izolowania, aż po w pełni funkcjonalne bramy do wybiegu.  Przy tej okazji chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na inne aspekty, o których warto byś pamiętał przy tegorocznym dopatrywaniu sprzętu.

Temperatury a przewody oraz siatki

Wiadomym jest, że temperatury mają wpływ na rozciągliwość przewodów elektrycznych, dlatego nie można tego zignorować. Naprężenie mechaniczne jest zależne od tego, jakie paliki podtrzymują obciąża. Muszą być one odpowiednio dostosowane nie tylko do terenu, na którym postawiłeś swoje ogrodzenie, ale również do odległości, które mają być zachowane. Paliki z drewna powinny mieć od 8 – 9 cm grubości i być wykonane z wysokiej jakości drewna – najlepiej impregnowanego. Drewniane ogrodzenia sprawdzają się przy mniej ruchliwych zwierzętach, jak na przykład owce..

Dobra rada:

Instalację zacznij od  słupów podtrzymujących na początku, końcu i na każdym z rogów. Również przy dole i górze każdego wzniesienia. Na twardym terenie osadź je w ziemi na głębokość około 1 m. Jeśli teren jest za miękki, wzmocnij ich ustawienie za pomocą klinów albo deski poprzecznej. Drążki z włókna szklanego wystarczy wkopać na 30 cm.

Ogrodzenia elektryczne – przeciągnięcie przewodów

Jeśli zakładasz ogrodzenie od początku, to przymiarki zacznij od dołu. Dzięki temu będziesz mieć punkt odniesienia, co do kolejnych odcinków. Ustalisz w ten sposób prawidłowe wytyczenie kolejnych słupków oraz będziesz mógł zdecydować, na jakiej wysokości powinien być najniższy kabel. Natomiast same rozwieszanie przewodów na napinaczach zacznij już od góry, by uniknąć poplątania dolnych przewodów z górnymi. Rozwiń drut, przeprowadź go przez odpowiedni izolator na każdym drążku a następnie, dzięki napinaczom, naciągnij przewód. Nie napinaj bardziej niż to konieczne. Każde nadmierne obciążenie elementów ogrodzenia elektrycznego szkodliwie wpływa na działanie oraz trwałość nie tylko przewodów, ale również palików.

Dobra rada:

Pamiętaj, żeby napinanie mechaniczne zaczynać ze środka ogrodzenia, zamiast z jego odcinków końcowych. Obciążenia zostaną rozłożone równomiernie, przez co nie uszkodzisz postawionego ogrodzenia.

Elektryzator

Do wyboru masz wiele rodzajów elektryzatorów: sieciowych, uniwersalnych oraz z panelem słonecznym, który sprawdza się w miejscach, do których nie możesz dostarczyć prądu stałego. Nie myl jednak napięcia z energią. Dla przykładu: elektryzator sieciowy o energii 2 J i 0,2 J mogą mieć te same napięcie, ale pierwszy z nich jest dla zwierząt groźniejszy niż ten drugi. W takim razie po co jest napięcie? Istnieją trzy rodzaje napięcia. Napięcie jałowe występuje na zaciskach elektryzatora odłączonego od zasilania, więc jest to tak naprawdę mało istotny parametr dla Ciebie. Napięcie początkowe mówi nam o przebiciu impulsu i może ono wyrządzić krzywdę dużemu zwierzęciu lub nawet zabić małe. Wiele zależy od podłoża czy sierści takiego zwierzęcia. Ostatnie napięcie, pod obciążeniem, informuje o tym, czy jeśli dojdzie do zbyt częstego stykania się zwierząt z ogrodzeniem, to impuls wciąż będzie dla nich odczuwalny.

Dobra rada:

Przy każdym punkcie, by impuls był odczuwalny, napięcie powinno wynosić mniej więcej 1500V i minimalną energię 0,5 V. Wszystko zależy jednak od rodzaju zwierzęcia, a konkretnie jego futra – takie ogrodzenia elektryczne zatrzymają przede wszystkim zwierzęta hodowlane, jak krowy, konie, świnie czy psy. Natomiast owce, bydło z długą sierścią, kuce czy dzika zwierzyna (sarny, lisy, wilki, dziki) są znacznie bardziej odporne na impulsy elektryczne, dlatego z myślą o nich w ogrodzeniu powinna płynąć energia o minimalnej wartości 4 J. Dokładną tabelę możesz zobaczyć poniżej.

Zwierzę

Minimalna energia

Minimalne napięcie

Owce

2,5 – 3 J

5000 V

Bydło mleczne

0,25 J

2000 – 3000 V

Bydło hodowlane

1,5 J

3000 – 4000  V

Bydło mięsne

3 – 5 J

10 000  V

Konie

1,5 J

3000 V

Sarny

3 J

8000 V

Dziki

3 J

10 000 V

 

W sklepie GRENE.PL łatwo i szybko kupisz wszystkie produkty do zbudowania elektrycznego ogrodzenia pastwiska.

Komentarze