Jak skutecznie walczyć z gryzoniami?

Jak skutecznie walczyć z gryzoniami?
  • Niezbędnik

 Wraz z nadejściem jesieni i pogorszeniem warunków pogodowych, gdy dostępność pokarmu maleje, gryzonie zaczynają szukać miejsc, w których będą mogły przezimować. Na kryjówki wybierają obory, garaże, piwnice, magazyny i domy. Warto wtedy sprawdzić szczelność drzwi i okien oraz zabezpieczyć wszelkie szczeliny, którymi myszy i szczury mogą dostawać się do środka, a budynki, które trudno w ten sposób zabezpieczyć, należy chronić przed intruzami, wykładając trutki na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oferta środków jest naprawdę ogromna, pozostaje, zatem pytanie: Jak skutecznie walczyć z gryzoniami? Jakimi kryteriami kierować się w wyborze preparatu oraz gdzie i jak je stosować?

Jak skutecznie walczyć z gryzoniami na zewnątrz i wewnątrz budynków

Po pierwsze, musisz zabezpieczyć budynek na zewnątrz. W tym celu należy przy miejscach takich jak drzwi i okna wyłożyć trutkę stosując stacje deratyzacyjne, które zabezpieczają preparat przed warunkami atmosferycznymi oraz przypadkowym spożyciem przez zwierzęta gospodarskie. Można również umieścić preparat w kanałach prowadzących do kryjówek. Wybór trutki do stosowania na zewnątrz powinien uwzględniać warunki atmosferyczne. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów w formie kostki woskowej lub pasty, np.: Rat Killer Perfect Farma, która jest odporna na wilgoć.

Dobra rada:

Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych karmników deratyzacyjnych z trutką, np. Rat Killer Perfect. Najlepiej, jeśli taki karmnik znajdzie się na drodze do drzwi wzdłuż ścian. Karmniki powinny stanowić swego rodzaju barierę przed wejściem do pomieszczeń gospodarczych. Warto zatem ustawiać je w odległościach 5 – 10 m wokół każdego budynku.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie trutek, które wyeliminują gryzonie wewnątrz budynku -jeśli udało się im przedrzeć przez barierę umieszczoną na zewnątrz lub zamieszkały w nim wcześniej. W tym przypadku mamy więcej możliwości gdyż większość trutek nadaje się do stosowania wewnątrz budynków. By zapewnić skuteczność, umieść preparat w miejscach, w których widoczne są ślady bytowania gryzoni, np. odchody lub nadgryzione materiały. Ważne są również ścieżki dostępu do pokarmu np. wejścia do magazynów itp.

Dobra rada:

Wykładając preparaty, stosuj zawsze odzież ochronną i rękawiczki jednorazowe. Gryzonie posiadają bardzo dobry węch i potrafią wyczuć obcy zapach, który pozostawiamy dotykając przedmioty – gryzonie będą omijać te miejsca.

Pamiętaj, by regularnie uzupełniać stacje deratyzacyjne. W każdej stacji deratyzacyjnej dla szczurów powinniśmy umieścić około 50 gram preparatu, np. dwie kostki. Zapewnia to odpowiednią dawkę substancji aktywnej.

Jaki preparat wybrać?

Wiemy już gdzie należy rozstawiać trutki, więc pora zastanowić się nad tym, jaki rodzaj preparatu wybrać. Większość preparatów zawiera antykoagulanty, których bardzo mała dawka wywołuje u gryzoni krwawienia wewnętrzne. Taką substancją czynną jest np. brodifakum stosowany w preparatach Rat Killer Perfect. Efekt biobójczy tego preparatu następuje po około 4 dniach, dzięki czemu gryzonie nie obawiają się spożywania preparatu.  Formę sypką preparatu, czyli granulaty i ziarno, możemy stosować w miejscach suchych, natomiast w przypadku miejsc wilgotnych najlepiej sprawdzają się preparaty w formie kostek woskowych lub pasty. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności w kontakcie z preparatami. Stosuj je zgodnie z zaleceniami na etykietach. Zawsze używaj odzieży ochronnej podczas rozprowadzania środków, a po zakończeniu pracy dokładnie umyj ciało i zmień ubranie.

Najszerszy wybór środków do walki z gryzoniami oferuje sklep Grene.pl

Komentarze
Powiązane wpisy