Jak przygotować magazyny na ziarno

Magazyny na ziarno
  • Instrukcje

Jak przygotować magazyny przed żniwami, to najczęściej zadawane pytanie przez młodych rolników. Twoje zaniedbanie może skutkować znaczną stratą składowanego ziarna. Dlatego przed rozpoczęciem żniw  należy dobrze przygotować magazyny nie tylko przed szkodnikami, ale również przed insektami.

Po co przygotować magazyny?

Ziarno i inne nasiona są zawsze przechowywane w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności. Te warunki sprzyjają nie tylko dobremu przechowywaniu plonów, ale również  lęgnięciu się insektów i szkodników – gryzonie bardzo szybko się rozmnażają oraz przenoszą choroby.

Wiosenne porządki

Zawsze zaczynaj od usunięcia całego materiału siewnego z poprzedniego roku. Szczególną uwagę zwróć na zakamarki, pęknięcia w ścianach oraz w urządzeniach transportujących. Istnieje szansa, że w nich mogą znajdować się jaja larw lub nawet w pełni dojrzałe osobniki. Następnie oczyść silosy,  magazyny z kurzu oraz pajęczyn nie tylko na podłodze, ale również na ścianach, belkach oraz dachu. Nie zaleca się robić tego wodą ani myjkami wysokociśnieniowymi – mogą podnieść poziom wilgotności w pomieszczeniu, co wpłynie negatywnie na przyszłe przechowywanie zbóż. Więc jeśli posiadasz odkurzacz gospodarczy, to powinieneś go użyć.

Dobra rada:

Jedynie w celu naniesienia preparatów owadobójczych powinieneś używać myjek ciśnieniowych.  Przy okazji pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swoich dróg oddechowych.

Jak przygotować magazyny – profilaktyka

Właściwe przygotowanie magazynu do zboża to podstawa: niezależnie od tego czy jest to silos z blachy, silos betonowy czy też zwykły magazyn płaski. Ważnym elementem jest również czas w jakim musi być to zrobione. Szczególnie trzeba wziąć to pod uwagę w przypadku zastosowania insektycydów. Wszystkie zabiegi wystarczy wykonać dwa tygodnie przed składowaniem, chyba że okres karencji stosowanych środków wymaga dłuższego odczekania. Zawsze sprawdzaj szczegółowe wymagania stosowania konkretnych środków chemicznych na opakowaniu. Przed żniwami warto nie tylko zdezynfekować same silosy i magazyny, ale również przyczepy na których magazynowany jest plon. Kombajny i ich systemy omłotowe – sita podsiewcze, zbiorniki – czyszczone są z pozostałości ziarna mechanicznie lub poprzez przedmuchanie ich.

Dobra rada:

Na insekty zawsze pomocna będzie lampa owadobójcza.  Dzięki specjalnym granulatom, które mają za zadanie wabić muchy, ich skuteczność wzrasta do 30%. Wielce pomocnym w pobyciu się gryzoni jest zainstalowanie karmika deratyzacyjnego. Dzięki temu masz pewność, w które miejsca zwabić szkodniki oraz, że nie będą roznosić po budynkach gospodarskich szkodliwych trutek.

Polecamy zakup produktów do zwalczania szkodników w sklepie GRENE.

Komentarze