Na czym się skupić wybierając kompresor?

Kompresor - jak wybrać
  • Niezbędnik

Producenci kompresorów zwykli powtarzać, że sprężone powietrze jest w obecnych czasach tak samo ważne jak energia elektryczna. Jest w tym rzecz jasna trochę przesady. Niemniej, dobrze dobrany kompresor potrafi na wiele sposobów ułatwić pracę w gospodarstwie.

Najczęstsze zastosowania kompresora w gospodarstwach domowych i rolnych to:

  • pompowanie kół w samochodach i ciągnikach
  • przedmuchiwanie gaźnika
  • dokręcanie śrub kół samochodowych
  • malowanie natryskowe
  • lakierowanie karoserii
  • obsługa narzędzi pneumatycznych (szlifierki, polerki, wkrętarki, młotka pneumatycznego, klucza pneumatycznego, wyrzynarki, nitownicy, itd.)
  • natryskiwanie tynków i gładzi.

Jak duży kompresor potrzebujesz?

Pytanie o rozmiar ma znaczenie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli kompresorów, których zbiorniki na sprężone powietrze mają od trzech, pięciu, dwudziestu, do nawet dwustu czy trzystu litrów objętości. Im większy zbiornik, tym więcej zrobisz „na jednym wdechu” i tym rzadziej kompresor będzie się uruchamiał w celu ponownego naładowania. W naprawdę małych gospodarstwach i do sporadycznego użytku, najlepiej sprawdzą się kompaktowe kompresory takie jak przenośny bezolejowy Gopart, czy nieco większy olejowy Adler 24, o pojemności zbiornika 24 litry. Przy pomocy małego kompresora bez trudu napompujesz koło, czy pomalujesz natryskowo niezbyt wielką powierzchnię. Mocniejszego sprzętu wymagało będzie np. dokręcanie śrub kół, lub używanie pneumatycznej szlifierki. Zwykle kompresor „50-tka” pozwala przykręcić w samochodzie osobowym jedno koło „na jednym wdechu”.

Mocny kompresor – kiedy stosować?

Wymiana kół w ciągniku lub samochodzie ciężarowym, może wymagać zastosowania mocnego kompresora (ciśnienie pracy 7-8 bar lub wyższe) z dużym, np. 200-litrowym zbiornikiem. W sklepie grene.pl kompresorem tej klasy jest np. dwucylindrowy, wyposażony w 200-litrowy zbiornik Adler AD360-200-3T. Przy maksymalnym ciśnieniu 10 bar i wydajności praktycznej 235 litrów na minutę, Adler AD360-200-3T poradzi sobie również z zadaniami takimi jak profesjonalne lakierowanie samochodu. (Słabszą sprężarką też da się samochód pomalować, ale efekt odbiega od optymalnego). Kompresory tej klasy mogą wymagać podłączenia do „siły”, czyli na 400 V. Mniejszym urządzeniom w zupełności wystarcza 230 V.

Dobra rada:

Warto kupować kompresory tych producentów, których części zamienne są dostępne na rynku. W przypadku niektórych tanich, azjatyckich kompresorów, wystawianych na wyprzedażach w marketach, części zamienne nie są dostępne.  

Jakie akcesoria będą potrzebne?

Do pracy ze sprężonym powietrzem, oprócz kompresora potrzebować będziesz także lekkiego, poliuretanowego węża. Komplet wraz ze złączkami, kosztować będzie (zależnie od długości: od 5 do 15 metrów) od 58 do 105 złotych. Przydatne mogą okazać się także m.in. pistolet do pompowania z manometrem, pistolet do przedmuchu, olej do sprężarek, czy pistolet do malowania. Dość ekonomicznym rozwiązaniem do najbardziej podstawowych zastosowań, może być wybór specjalnego zestawu do sprężonego powietrza, zawierającego najważniejsze pistolety. Wśród bardziej specjalistycznych narzędzi, z pewnością wymienić należy pneumatyczny klucz udarowy, pneumatyczny klucz zapadkowy (obydwa do kół), czy pneumatyczną smarownicę. Warto zauważyć, że narzędzi zasilanych sprężonych powietrzem można używać na zewnątrz, w pomieszczeniach o dużym zapyleniu czy zawilgoceniu. Są mniejsze gabarytowo i odporne na przegrzanie. Powinno się zwracać jednak uwagę na jakość dostarczanego powietrza (powinno być osuszone i naolejone) oraz właściwe ciśnienie dostosowane do urządzenia.

Dobre rady:

  1. Po upływie okresu gwarancyjnego, przydatnym drobiazgiem może okazać się zestaw naprawczy do kompresora.
  2. Tylko stosowanie dobrych złączy skutecznie zmniejsza straty powietrza na łączeniach, spadek ciśnienia, dużą wydajność oraz oszczędność powietrza i prądu.

Zobacz kompresory i akcesoria dostępne w sklepie GRENE

Komentarze