Czym nawozić rośliny w ogrodzie?

Czym nawozić rośliny w ogrodzie?
  • Porady

Nawożenie jest jedną z podstawowych czynności w ogrodzie. Jeśli chcesz, by Twoje rośliny dobrze rosły, to musisz pamiętać o podaniu im odpowiedniej pożywki, która temu wzrostowi pomoże. Obecnie na rynku znajduje się tak wiele różnorodnych nawozów, że możesz mieć nie lada problem, stając przed koniecznością wyboru. Jednak wciąż pozostaje pytanie: Czym nawozić rośliny w ogrodzie?

Nawozy mineralne

Potocznie zwane nawozami sztucznymi. Głównie wykorzystuje się je jako uzupełnienie nawożenia organicznego. Najbardziej polecanym rodzajem są nawozy wieloskładnikowe, które zawierają wszystkie potrzebne roślinom elementy. Stosuje się je wczesną wiosną i na początku lata. Przeważnie są to granulaty, jednak wiele z nawozów wieloskładnikowych ma formę płynną. Po odpowiednim rozcieńczeniu, można nimi opryskiwać rośliny, gdyż nawozy wieloskładnikowe są pobierane również przez liście. Jeśli jednak borykasz się z problemami konkretnych roślin, najlepszym wyjściem będą nawozy specjalistyczne. Uwzględniają one potrzeby danej rośliny i powinno stosować się je jedynie zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Jeśli mowa o nawozach mineralnych, trzeba wspomnieć o nawozach wolnodziałających. Można stosować je do wszystkich roślin i wystarczy pojedyncze nawożenie na początku sezonu. Od tamtej pory rośliny żywią się składnikami mineralnymi, które systematycznie i powoli dostają się do gleby.

Dobra rada: Różne rośliny mają różne potrzeby, dlatego pamiętaj, by nawozić je nawozami, które są przeznaczone specjalnie dla nich. Trawa i rośliny liściaste potrzebują dużo azotu, natomiast rośliny ozdobne – nawozu bogatego w fosfor i potas. Rośliny wrzosowate zaś lubią nawozy kwaśne.

Nawożenie organiczne

Najczęstszymi nawozami naturalnymi są: obornik, kompost oraz gnojówki, stosowane w uprawach przydomowych. Za najbardziej wartościowy z nawozów organicznych uważa się obornik, który oprócz największej ilości składników odżywczych, dodatkowo odkwasza glebę i jest bogatym źródłem próchnicy. Kompost to nawóz, który jest bogaty we wszystkie składniki pokarmowe i próchnicę, niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Nawóz ten można polecić każdemu ogrodnikowi. Jest najtańszym materiałem do użyźniania oraz nie stwarza zagrożenia przenawożenia gleby. Jeśli chodzi o gnojówki, to nie ma lepszej, niż zrobionej z pokrzywy, skrzypu albo mniszka lekarskiego. Chroni rośliny przed atakiem mszyc oraz przed chorobami grzybicznymi. Świetnie nadaje się do nawożenia większości warzyw, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkich. Wystrzegaj się nawożenia takich roślin jak cebula albo roślin strączkowych.

Dobra rada: Najbardziej wartościowym obornikiem jest obornik koński i bydlęcy. Mniej wartościowy jest ten pochodzący od trzody chlewnej, natomiast najwięcej składników pokarmowych zawiera nawóz ptasi.

Nawozy zielone

Są to nawozy, które wprowadza się najczęściej przez przekopanie albo przeoranie ziemi ze świeżą masą roślinną. Wielką zaletą nawozów zielonych jest to, że można stosować je bez ograniczeń. Zielona masa, dzięki powolnemu rozkładaniu się, zaopatruje glebę w cenne związki próchniczne oraz takie, które będą łatwo przyswajalne przez rośliny. Są bogate w azot i świetnie pracują w glebach lekkich, ubogich w próchnicę. Przy inwestowaniu w ten rodzaj nawożenia możemy mieć pewność, że wpłynie to dodatnio na plony w kolejnych latach.

Dobra rada: Najlepszymi roślinami, które wykorzystuje się do nawożenia zielonego są: łubin, wyka, gorczyca, gryka albo żyto.

W sklepie Grene zawsze znajdziesz ofertę produktów, których użycie sprawi, że Twój ogród będzie piękny i zadbany.

Komentarze