4,5 mld zł kredytów preferencyjnych czeka w 8 bankach

4,5 mld zł kredytów preferencyjnych czeka w 8 bankach
  • Agroinfo

Kredyty preferencyjne oferują rolnikom pożyczki po atrakcyjnych cenach, oprocentowanie wynosi obecnie tylko 3 proc. w skali roku. W tym roku środki czekają w ośmiu bankach, które podpisały z ARiMR umowy o współpracy.

Tekst: Aleksandra Ptak, farmer.pl, zdjęcie: Pixabay

Kredyty preferencyjne to pożyczki z dopłatą do oprocentowania, są wśród nich kredyty inwestycyjne oraz kredyty na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych.

Dlaczego są atrakcyjne?

Kredyty preferencyjne przede wszystkim są bezpieczniejsze, ponieważ w tym wypadku oprocentowanie jest stałe. Rolnik nie ponosi ryzyka, że w przyszłości jego raty drastycznie wzrosną, gdy zmienią się stopy procentowe. A tu jest tylko 3 procent, niezmiennie, dzięki ARiMR, która – spłaca resztę odsetek. Można za ich pośrednictwem bezpiecznie finansować duże inwestycje, rolnicy indywidualni mogą uzyskać nawet 5 mln zł kredytu. Trzeba czujnie szukać haczyków – ponieważ te kredyty są dla banków relatywnie drogie w obsłudze, mogą one wprowadzić zatem dodatkową opłatę za obsługę kredytu w wysokości nawet 1 procenta. Jednak oszczędności w stosunku do komercyjnych kredytów są wciąż atrakcyjne.

Na inwestycje

W tym roku agencja chce pobudzić kredyty inwestycyjne. Na dopłaty do tego rodzaju pożyczek przeznaczyła 3 mld zł, na kredyty klęskowe przeznaczy miliard złotych, a na sfinansowanie zobowiązań cywilno-prawnych – pięćset milionów złotych.

Na I kwartał 2017 roku ARiMR przekazała bankom 5,7 mln zł limitów dopłat do nowych kredytów inwestycyjnych. To pozwoli bankom udzielić tylko w I kwartale łącznie 749,9 mln zł kredytów inwestycyjnych z dopłatami, w trzech liniach kredytowych. Linia RR to kredyty na inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym, linia Z – kredyty na zakup użytków rolnych i wreszcie linia PR – kredyty na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów.

Po taki kredyt możemy się udać do jednego z ośmiu banków współpracujących z ARiMR – są to: Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB Bank S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Pekao S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Raiffeisen Polbank i Bank Ochrony Środowiska S.A.

Na odbudowę

Kredyty klęskowe w tym roku to miliard złotych na finansowe wsparcie dla rolników, których uprawy ucierpiały przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne – od lawiny po suszę, powódź, grad, huragan, deszcz nawalny, piorun czy obsunięcie się ziemi. Kredyty dzielą się na inwestycyjne (K01) i obrotowe (K02). Pieniądze możemy przeznaczyć na odtworzenie środków trwałych lub finansowanie bieżących potrzeb związanych z produkcją rolną lub finansowanie nakładów poniesionych po dniu wystąpienia szkody.

 Na rachunki

Jest jeszcze trzeci dział kredytów preferencyjnych, którego założeniem jest pomoc rolnikom w spłacie zobowiązań, czyli tzw. linia kredytowa ZC – na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych.

Tu limity na pierwszy kwartał roku wynoszą 7,5 mln zł. Według szacunków agencji mają one umożliwić bankom udzielenie kredytów wartych łącznie 375 mln zł.

Ten kredyt dostaną rolnicy, którzy są w stanie udokumentować obniżenie przychodu wynikające z ograniczeń handlowych, czyli mniej lub bardziej pośrednio ucierpieli na rosyjskim embargu.  Sam klient nie musiał wysyłać swojej produkcji za granicę. Mógł ucierpieć ze względu na niskie ceny produktów rolnych, które pojawiły się w wyniku wprowadzenia embarga.

Producent powinien przedstawić dwie faktury – z 2014 oraz 2016 roku. Pierwsza faktura sprzedaży jego produktów rolnych musi być wystawiona po 7 lipca 2014 r. Drugi dokument to pierwsza faktura za własne produkty wystawiona po 30 kwietnia 2016 roku.

Linię ZC obsługują jedynie trzy banki: Bank BGŻ BNP Paribas S.A. oraz dwa banki spółdzielcze – Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB Bank S.A.

Komentarze